Egzamin na prawo jazdy: Kiedy nie można użyć świateł do jazdy dziennej

Zasady używania świateł zewnętrznych pojazdu to temat poruszany już na etapie testów na prawo jazdy. Jak ich używanie wygląda w praktyce?

Światła do jazdy dziennej to szczególny rodzaj świateł, których użycie nie jest obowiązkowe. Prawo drogowe daje bowiem jedynie możliwość ich użycia nie nakładając obowiązku.

Jak sama nazwa wskazuje światła do jazdy dziennej służą do jazdy w dzień – ale tyko wtedy, gdy nie występują w warunki zmniejszające przejrzystość powietrza.

Prawo drogowe daje Ci możliwość używania świateł do jazdy dziennej – możesz ich użyć w określonych warunkach ale nie masz takiego obowiązku.

W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej.

Obowiązek dotyczy jedynie używanie świateł mijania:

Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

Nie będzie więc błędem, jeśli w ładną słoneczną pogodę użyjesz świateł mijania zamiast świateł do jazdy dziennej.

Kiedy nie możesz użyć świateł do jazdy dziennej?

Świateł do jazdy dziennej nie możesz używać:

  • Od zmierzchu do świtu.
  • W warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza (opad atmosferyczny, zadymienie, mgła itp).
  • Zamiast świateł pozycyjnych.

Błędem na egzaminie praktycznym nie będzie nigdy jazda na światłach mijania, jeśli warunki zezwalają na użycie świateł do jazdy dziennej, bowiem jak wcześniej wspomnieliśmy przypisy dają możliwość używania świateł do jazdy dziennej a nie nakładają obowiązek ich użycia.

 

 

 

Image: