Instruktorzy za okresem próbnym, jednak przeciw szkoleniom w ODTJ

Zdamyto.pl zapytało tych, którzy o młodych kierowcach wiedzą najlepiej, co sądzą o przepisach wprowadzających okres próbny. Nie wszystkie proponowane zmiany spodobały się instruktorom nauki jazdy.

Mówimy o zasadach, których wprowadzenie zostało już wcześniej odwołane, a wprowadzajacych okres próbny dla młodych kierowców i wszelkie związane z nim obostrzenia. Nowe przepisy miały obowiazywać młodych kierowców od 4 czerwca 2018. Póki co wprowadzenie okresu próbnego zostało przesunięte.

Okres próbny

Instruktorzy są za wprowadzeniem okresu próbnego dla młodych kierowców. Przepisy ograniczające za kierownicą młodych kierowców działają już od lat w innych krajach.

okres próbny nowe przepisy

Szkolenia w ODTJ

Obowiązek obowiązkowego szkolenia w ośrodku doskonalenia techniki jazdy instruktorom nie spodobał się. Uważają oni, że taki kurs nie nie wpłynie na poprawę stany wiedzy ani umiejętności młodych kierowców, a jedynie narazi ich na dodatkowe koszty. Zwracano uwagę na to, że takie szkolenie osiągnie znikomy efekt, a podstawy bezpiecznego poruszania się po dogach kursant powinien nabyć na kursie w szkole jazdy.

Ograniczenia prędkości

Większość instruktorów jest za. Instruktorzy nauki jazdy pozytywnie odnieśli się do pomysłu dodatkowych ograniczeń prędkości przez pierwsze osiem miesięcy od zdobycia prawa jazdy. Jeżeli ktoś miał negatywne zdanie na temat tego pomysłu za argumenty podawał głównie: trudność w egzekwowaniu, a także możliwość utrudniania ruchu i psucia płynności ruchu dla innych uczestników dróg.

Warto zauważyć, że Wielka Brytania zastanawia się nad wprowadzeniem ograniczeń w pojemności silnika dla młodych kierowców a także zakazem nocnej jazdy.

Image: