Testy na prawo jazdy: będą nowe pytania z pierwszej pomocy?

Całkiem możliwe, że wkrótce w testach na prawo jazdy pojawią się nowe pytania - z pierwszej pomocy. Poszerzenia puli egzaminacyjnej w tym zakresie chce minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Przyszli kierowcy będą musieli nauczyć się tego, z czym mają problem obecni kierujący - korzystania z korytarza życia:

Chcemy, aby pytania dotyczące korytarzy życia znalazły się w puli pytań egzaminu na prawo jazdy 

Praktyka pokazuje, że kierowcy nie potrafią zachować się na widok nadjeżdżającej karetki czy innego pojazdu uprzywilejowanego. Jak reagują? Najczęściej chcą za wszelką cenę zatrzymać się lub gwałtownie hamują - a przecież umozliwienie przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu nie oznacza zawsze konieczności zatrzymania się. Czasem po prostu wystarczy zjechać mu z drogi.

Za włączeniem do puli egzaminacyjnej pytań dotyczących korytarza życia jest Łucjan Górski, egzaminator nadzorujący z Wrocławskiego Ośrodka Ruchu Drogowego. W wypowiedzi dla Gazety Wrocławskiej przyznał:

W pełni zgadzam się z tym, że takie pytania powinny się na egzaminie teoretycznym znaleźć. Tu właśnie jest zadanie dla szkół jazdy, by uczyć przyszłych kierowców, jak zachowywać się w sytuacjach kryzysowych, gdy pojazd uprzywilejowany jest na drodze. Ważne, by kierowca wtedy nie tracił głowy.

Czeka nas więc kolejna, znacząca puli pytań egzaminacyjnych. Kiedy to nastąpi? Damy znać.

Testy na prawo jazdy takie jak na egzaminie.

Image: