Jak uczyć się testów na prawo jazdy aby zdać egzamin

Wielu z kursantów przystępujących do egzaminu teoretycznego nie potrafi przygotować się do niego. Okazuje się, że aby dobrze przygotować się, trzeba umieć uczyć się testów na prawo jazdy.

Zanim wytłumaczymy Ci jak należy uczyć się do egzaminu teoretycznego, przypomnijmy sobie jak on właściwie wygląda - przecież aby podejść do egzaminu należałoby wiedzieć na jakich zasadach jest on przeprowadzany.

Czy testy na prawo jazdy są trudne?

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy tak na prawde trudny nie jest. Wprawdzie jest tam kilka „trudnych” pytań, które według statystyk sprawiają zdającym odrobinę kłopotów, ale odpowiednie przygotowanie powinno gwarantować sukces egzaminacyjny. Powinno, bo nie zawsze gwarantuje, bowiem często oblanie teorii  wcale nie wynikaja z braku wiedzy a.., braku umiejętności rozwiązywania testów na prawo jazdy.

Testy na prawo jazdy

Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy?

Na rozwiązanie testu egzaminacyjnego masz całe 25 minut. Jeśli zdajesz egzamin na więcej niż jednej kategorii prawa jazdy czas egzaminu jest wydłużany o 25 minut dla każdej następnej kategorii prawa jazdy.

Co musisz wiedzieć o egzaminie teoretycznym na pamiętaj, że:

  • Prawidłowa odpowiedź jest tylko jedna w każdym pytaniu.
  • Nie możesz cofnąć się do wcześniejszych pytań.
  • Projekcja filmu dla każdego z pytań odbywa się tylko raz.
  • Film kończy się stop klatką która jest wyświetlana przez cały czas przeznaczony na udzielenie odpowiedzi.
  • Po upływie czasu na udzielenie odpowiedzi samoczynnie następuje wyświetlenie następnego pytania.

Test na prawo jazdy składa się z 32 pytań:

  • 20 pytań z wiedzy podstawowej
  • 12 pytań z wiedzy specjalistycznej.

W zależności od znaczenia pytania dla bezpieczeństwa dla ruchu drogowego odpowiedzi punktowane są 3, 2, 1 punktem. Brak odpowiedzi skutkuje otrzymaniem 0 punktów.

Aby zdać egzamin musisz uzyskać 68 punktów z 74 możliwych.

Testy na prawo jazdy skłądają się z dwóch części – podstawowej, wspólnej dla wszystkich kategorii, oraz specjalistycznej – każda z kategorii egzaminu na prawo jazdy ma swoją własną część specjalistyczną.

Część podstawowa testów na prawo jazdy (20 pytań):

  • pytania jednokrotnego wyboru TAK/NIE
  • pytania ilustrowane są filmami lub zdjęciami z realnych sytuacji drogowych
  • 20 sekund na zapoznanie się z treścią pytania
  • 15 sekund na udzielenie odpowiedzi

Podział pytań:

  • 10 pytań o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego (3 punkty)
  • 6 pytań o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego (2 punkty)
  • 4 pytania o niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa (1 punkt)

Część specjalistyczna testów na prawo jazdy (12 pytań):

  • pytania jenokrotnego wyboru A / B / C
  • pytania ilustrowane są w miarę potrzeb odpowiednimi zdjęciami lub grafikami
  • 50 sekund na zapoznanie się z pytaniem i udzielenie odpowiedzi

Podział pytań:

  • 6 pytań o wysokim znaczeniu dla ruchu drogowego (3 punkty)
  • 4 pytania o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego (2 punkty)
  • 2 pytania o niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego (1 punkt)

Jak uczyć się aby zdać teorię w WORD?

  1. Przygotuj się teoretycznie. Po prostu. Uczestnictwo na wykładach i lektura podręcznika bardzo Ci pomogą. Pamiętaj, że testy na prawo jazdy to nie tylko kodeks drogowy. Doskonałym rozwiązaniem jest e-podręcznik zdamyto.
  2. Nie ucz się rozwiązując same testy. Taki sposób nauki sprawia, że program losuje pytania z poszczególnych działów. A to oznacza, że ślepy los sprawi, że dane pytanie pojawi się kilka, kilkanaście razy, inne nie pojawią się wcale.
  3. Zapoznaj się z całą bazą pytań. Niestety całą bazę testów na prawo jazdy trzeba poznać. Jest ona dostępna jest ona na stronach ministerstwa infrastruktury, ale gotowe do nauki testy na prawo jazdy w trybie nauki egzaminu udostępnia zdamyto.com (z dostępem na komórkę i komputer). Na zdamyto użyj opcji Nauka działami.
  4. Zalicz poszczególne działy. Takie rozwiązanie sprawi, że łatwe dla Ciebie pytania pojawią się jedynie raz, inne – nie przerobione lub te na które padały błędne odpowiedzi będą wyświetlane do skutku. Aż je pojmiesz. Taki system inteligentnego przydzielania pytań oferuje właśnie zdamyto.
  5. Czytaj uzasadnienia do odpowiedzi. Łatwiej będzie Ci pojąć o co tak naprawdę chodzi w pytaniu.
  6. Czytaj uważnie pytania. U-WAŻ-NIE! Zauważyłeś, że nie ma punktu 4?Nie? Czyli czytasz nieuważnie. Jest kilka pytań, które wymagają dokładnego przeczytania ich treści (np to odnoszące się do nieprawidłowego poziomu oleju, czy skrzyżowań o ruchu okrężnym ze znakiem c-12). Czasem jedno słowo odwraca kompletnie treść i sens pytania. Zdarza się, że to samo na pozór pytanie ma inne odpowiedzi, a wszystko przez… zastosowanie tej samej grafiki ilustrującej. Szerzej pialiśmy o tym tutaj: Wtopy na teorii, czyli to samo zdjęcie-różne pytania.
  7. Przeglądaj swoje statystyki. Tam właśnie znajdziesz nie tylko najtrudniejsze dla Ciebie pytania, ale i całe działy, które sprawiają Ci najwięcej trudności.

I jeszcze jedno. Nie zapisuj się na egzamin teoretyczny, jeśli nie czujesz iż jesteś na niego gotowy(a). Jeśli liczysz na to, że może Ci się uda – niemal z pewnością będzie odwrotnie.

Image: