Kiedy wjechanie na żółtym nie jest błędem na egzaminie?

Czy wjechanie na skrzyżowanie w sytuacji, gdy sygnalizator nadaje żółty sygnał traktowane jest jako błąd?  Okazuje się, że nie zawsze.

Wjechanie na skrzyżowanie na żółtym świetle wcale nie musi oznaczać błędu, wszystko bowiem zależy od tego, czy znalazłeś się w sytuacji, w której dało się bezpiecznie wyhamować przed wjechaniem na nie. Prawo drogowe daje Ci możliwość zignorowania żółtego sygnału, bowiem sygnał oznacza on zakaz wjazdu za sygnalizator, chyba że w chwili jego zapalenia twój pojazd znajduje się tak blisko sygnalizatora, że nie może być zatrzymany przed nim bez gwałtownego hamowania.

Kiedy wjazd na żółtym jest błędem?

Egzaminator może przerwać Twój egzamin na prawo jazdy (z wynikiem negatywnym) w sytuacji wjechania za sygnalizator nadający żółty sygnał gdy dałoby się bezpiecznie wyhamować przed skrzyżowaniem.

Pamiętaj, że nadawane przez sygnalizatory sygnały świetlne oznaczaja zakaz lub zezwolenie na wjazd za sygnalizator. Może więc zdarzyć się sytuacja, w któej zatrzymanie się przezd linią zatrzymania nie będzie możliwe, jednak bezpiecznie zatrzymasz pojazd przed sygnalizatorem.

Sprawdź czy zdasz - testy na prawo jazdy, oficjalna pula egzaminacyjna

Za gwałtowne hamownie przed sygnalizatorem możesz oblać

Próba zatrzymania pojazdu za wszelką cenę - także za cenę kolizji może - być bardziej niebezpieczna od wjechania na skrzyżowanie przy żółtym świetle. Prawo drogowe zabrania wręcz hamowania w sposób powodujący zagrożenie bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienie.

Image: