Znamy najtrudniejsze pytanie w testach na prawo jazdy

Odkrywamy kolejne tajemnice testów na prawo jazdy. Wiadomo już które z pytań wchodzących w skład oficjalnej puli sprawia kursantom najwięcej trudności.

Opracowanie dotyczące pytań na które padało najwięcej niepoprawnych odpowiedzi opracowało zdamyto.com. Statystyki obejmowały okres od lipca do września 2016. Najtrudniejsze pytanie? Oto ono:

testy na prawo jazdy
Czy w przedstawionej sytuacji masz obowiązek zrezygnować z wyprzedzania, jeżeli kierujący pojazdem poprzedzającym włączył prawy kierunkowskaz?

Wbrew pozorom, w pytaniu bardziej chodzi o zmianę pasa ruchu niż o wyprzedzanie.

Blisko 60 procent kursantów wskazywało odruchowo odpowiedź TAK.

OK. Dlaczego odpowiedź twierdząca jest nieprawidłowa? Zacznijmy od wyjaśnienia manewru wyprzedzania. Przypominacie sobie ten nudny wykład z podstawowych pojęć? Zgodnie z art 2. pkt. 28 wyprzedzanie to przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku. Czy już wam się rozwidnia? Nie?

Idźmy zatem dalej: kto ma pierwszeństwo podczas zmiany pasa ruchu? Kierujący, ktory już znajduje się na danym pasie, czy ten, który zamierzaja wjechać na sąsiedni pas ruchu? Sprawę rozwiązuje art. 22. ust. 4. prd:

Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony.

W cytowanym pytaniu dochodzi do manewru wyprzedzania - bez zmiany pasa ruchu. Pojazd znajdujący się na lewym pasie ruchu sygnalizuje zamiar ("zawczasu i wyraźnie") zmiany pasa ruchu. Oczywiście zgodnie z zapisem  art. 22. ust. 4. prd nie ma pierwszeństwa przed pojazdem znajdującym się już na pasie ruchu, na który zamierza wjechać, nie ma więc potrzeby zrezygnowania z manewru wyprzedzania. To Ty masz pierwszeństwo, nie musisz więc rezygnować z wyprzedzania.

W tej sytuacji oczywiście nie masz obowiązku przerwania wyprzedzania

Wkrótce kolejne pechowe pytanie w testach na prawo jazdy.

Pełną oficjalną bazę pytań stosowaną na egzaminach państwowych zawierają testy ZdamyTo.com. Korzystając z testów online na ZdamyTo.com masz zawsze pewność, że uczysz się dokładnie tych pytań które będę na egzaminie w Twoim WORD. 

Image: